Workbench: Adj Ht, Steel, 60 in x 28 3/4 in, 3, 000 lb Overall Load Capacity, Gray
In Stock
$970.00
/each
Earn 970 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LITTLE GIANT Product 21E632
Item 21E632
$970.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LITTLE GIANT |
| Assembly | Fully Assembled |
| Overall Width | 60 in |
| Overall Height Range | 27 in to 41 in |
| Number of Drawers | 0 |
| Height Adjustment Mechanism | Bolted |
| Overall Load Capacity | 3,000 lb |
| Edge Shape | Radius |
| Top Material | Steel |
| Top Metal Material Gauge | 12 ga |
| Number of Shelves | 1 |
| Height Adjustability | Adjustable Height |
| Number of Knockouts | 0 |
| Overall Depth | 28-3/4 in |
| Frame Material | Steel |
| Color | Gray |
| Number of Outlets | 0 |
| Storage Components | Lower Shelf |
| Mfr. Model # | WA-2860 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102006 |
Description
Workbench, Height Adjustability Adjustable Height, Top Material Steel, Assembly Fully Assembled, Color Gray, Frame Material Steel, Leg Type Straight Leg, Maximum Adjustable Height 41 in, Minimum Adjustable Height 27 in, Non-Metal Top Thickness Not Applicable, Number of Cabinets 0, Number of Drawers 0, Number of Knockouts 0, Included Components Lower Shelf, Number of Outlets 0, Number of Shelves 1, Overall Depth 28 3/4 in, Overall Fixed Height Not Applicable, Overall Load Capacity 3,000 lb