Workbench with Panel: Adj Ht, Steel, 48 in x 28 3/4 in, 3, 000 lb Overall Load Capacity
In Stock
$1,148.00
/each
Earn 1148 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
LITTLE GIANT Product 21E631
Item 21E631
$1,148.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | LITTLE GIANT |
| Number of Drawers | 0 |
| Storage Components | Lower Shelf, Pegboard |
| Number of Knockouts | 0 |
| Edge Shape | Radius |
| Number of Outlets | 0 |
| Overall Width | 48 in |
| Height Adjustability | Adjustable Height |
| Height Adjustment Mechanism | Bolted |
| Color | Gray |
| Overall Height Range | 27 in to 41 in |
| Overall Load Capacity | 3,000 lb |
| Top Metal Material Gauge | 12 ga |
| Frame Material | Steel |
| Assembly | Fully Assembled |
| Top Material | Steel |
| Number of Shelves | 1 |
| Overall Depth | 28-3/4 in |
| Mfr. Model # | WA-2848-PB |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102006 |
Description
Workbench with Panel, Height Adjustability Adjustable Height, Top Material Steel, Assembly Fully Assembled, Color Gray, Frame Material Steel, Leg Type Straight Leg, Maximum Adjustable Height 41 in, Minimum Adjustable Height 27 in, Non-Metal Top Thickness Not Applicable, Number of Cabinets 0, Number of Drawers 0, Number of Knockouts 0, Included Components Lower Shelf, Pegboard, Number of Outlets 0, Number of Shelves 1, Overall Depth 28 3/4 in, Overall Fixed Height Not Applicable