Shop Vacuum: Wet/Dry, HEPA, 18 gal Tank Size, Plastic, 1 1/2 in Vacuum Hose Dia, Corded
In Stock
$1,519.00
/each
Earn 1519 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
DAYTON Shop Vacuum: Wet/Dry, HEPA, 18 gal Tank Size,...
Item 20X609
$1,519.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1508 |
| Brand | DAYTON |
| Number of Motor Stages | 2 |
| Static Pressure | 111 in |
| Vacuum Air Flow | 108 cfm |
| Peak Horsepower | 1-1/2 hp |
| Current | 8.6 A |
| Tank Material | Plastic |
| Vacuum Filtration Type | HEPA |
| Power Source | Corded |
| Vacuum Pickup Type | Wet/Dry |
| Tank Size | 18 gal |
| Vacuum Hose Dia. | 1-1/2 in |
| Mfr. Model # | MV-1800-HGEV |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 47121604 |
Description
Shop Vacuum, Vacuum Power Source Corded, Vacuum Filtration Type HEPA, Vacuum Pickup Type Wet/Dry, Vacuum Air Flow 108 cfm, Static Pressure 111 in, Sound Level 51 dB, Tank Material Plastic, Tank Size 18 gal, Tank Dry Capacity 18 gal, Tank Wet Capacity 13 gal, Vacuum Collection Type Disposable Bag, Number of Motor Stages 2, Peak Horsepower 1 1/2 hp, Power 1,032 W, Current 8.6 A, Voltage 120 V, Height 31 in, Length 27 in, Width 19 in, Average Brush Life 800 hr, Vacuum Hose Dia. 1 1/2 in