Metal Shelving: Starter, Medium-Duty, 48 in x 24 in, 84 in Overall Ht, 6 Shelves
In Stock
$1,034.00
/each
Earn 1034 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Metal Shelving: Starter, Medium-Duty, 48 in x...
Item 1BLU9
$1,034.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1181 |
| Brand | HALLOWELL |
| Color | Gray |
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Height | 84 in |
| Load Capacity per Shelf | 500 lb |
| Number of Shelves | 6 |
| Whole Unit Load Capacity | 3,000 lb |
| Shelf Configuration | Starter |
| Duty Rating | Medium-Duty |
| Shelving Gauge | 20 ga |
| Overall Width | 48 in |
| Post Construction | Bead, Angle |
| Mfr. Model # | 5721-24HG |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Metal Shelving, Gray, Powder Coated, Frame Material Steel, Load Capacity per Shelf 500 lb, Whole Unit Load Capacity 3,000 lb, Number of Shelves 6, Overall Depth 24 in, Overall Height 84 in, Overall Width 48 in, Post Construction Angle, Bead, Shelf Configuration Starter, Shelf Style Solid, Shelving Material Steel, Assembled Unassembled, Shelving Gauge 20 ga, Post Gauge 14 ga, Shelf Adjustment Increments 1 1/2 in, Number of Drawers 0, Duty Rating Medium-Duty