Metal Shelving: Starter, Medium-Duty, 48 in x 24 in, 84 in Overall Ht, 6 Shelves
In Stock
$842.00
/each
Earn 842 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Metal Shelving: Starter, Medium-Duty, 48 in x...
Item 1BLL3
$842.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1181 |
| Brand | HALLOWELL |
| Post Construction | Bead, Angle |
| Shelf Configuration | Starter |
| Whole Unit Load Capacity | 2,100 lb |
| Load Capacity per Shelf | 350 lb |
| Shelving Gauge | 22 ga |
| Duty Rating | Medium-Duty |
| Overall Width | 48 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Height | 84 in |
| Color | Gray |
| Number of Shelves | 6 |
| Mfr. Model # | 4721-24HG |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Metal Shelving, Gray, Powder Coated, Frame Material Steel, Load Capacity per Shelf 350 lb, Whole Unit Load Capacity 2,100 lb, Number of Shelves 6, Overall Depth 24 in, Overall Height 84 in, Overall Width 48 in, Post Construction Angle, Bead, Shelf Configuration Starter, Shelf Style Solid, Shelving Material Steel, Assembled Unassembled, Shelving Gauge 22 ga, Post Gauge 14 ga, Shelf Adjustment Increments 1 1/2 in, Number of Drawers 0, Duty Rating Medium-Duty