Metal Shelving: Add-On, Heavy-Duty, 36 in x 12 in, 84 in Overall Ht, 6 Shelves
In Stock
$415.25
/each
Earn 415 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Metal Shelving: Add-On, Heavy-Duty, 36 in x 1...
Item 1BLG1
$415.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1183 |
| Brand | HALLOWELL |
| Shelf Adjustment Increments | 1-1/2 in |
| Post Construction | Bead, Angle |
| Shelf Style | Solid |
| Load Capacity per Shelf | 1,100 lb |
| Overall Height | 84 in |
| Number of Shelves | 6 |
| Duty Rating | Heavy-Duty |
| Color | Gray |
| Post Gauge | 14 ga |
| Shelving Gauge | 18 ga |
| Shelf Configuration | Add-On |
| Overall Depth | 12 in |
| Whole Unit Load Capacity | 6,600 lb |
| Overall Width | 36 in |
| Mfr. Model # | A7511-12HG |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Metal Shelving, Gray, Powder Coated, Frame Material Steel, Load Capacity per Shelf 1,100 lb, Whole Unit Load Capacity 6,600 lb, Number of Shelves 6, Overall Depth 12 in, Overall Height 84 in, Overall Width 36 in, Post Construction Angle, Bead, Shelf Configuration Add-On, Shelf Style Solid, Shelving Material Steel, Assembled Unassembled, Shelving Gauge 18 ga, Post Gauge 14 ga, Shelf Adjustment Increments 1 1/2 in, Number of Drawers 0, Duty Rating Heavy-Duty