Metal Shelving: Starter, Medium-Duty, 36 in x 18 in, 84 in Overall Ht, 8 Shelves
In Stock
$596.50
/each
Earn 596 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Metal Shelving: Starter, Medium-Duty, 36 in x...
Item 1BLA5
$596.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1181 |
| Brand | HALLOWELL |
| Post Gauge | 14 ga |
| Load Capacity per Shelf | 800 lb |
| Overall Width | 36 in |
| Duty Rating | Medium-Duty |
| Number of Shelves | 8 |
| Shelf Style | Solid |
| Shelving Gauge | 20 ga |
| Overall Depth | 18 in |
| Shelf Adjustment Increments | 1-1/2 in |
| Overall Height | 84 in |
| Shelf Configuration | Starter |
| Whole Unit Load Capacity | 6,400 lb |
| Post Construction | Bead, Angle |
| Color | Gray |
| Mfr. Model # | 5513-18HG |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Metal Shelving, Gray, Powder Coated, Frame Material Steel, Load Capacity per Shelf 800 lb, Whole Unit Load Capacity 6,400 lb, Number of Shelves 8, Overall Depth 18 in, Overall Height 84 in, Overall Width 36 in, Post Construction Angle, Bead, Shelf Configuration Starter, Shelf Style Solid, Shelving Material Steel, Assembled Unassembled, Shelving Gauge 20 ga, Post Gauge 14 ga, Shelf Adjustment Increments 1 1/2 in, Number of Drawers 0, Duty Rating Medium-Duty