Metal Shelving: Starter, Medium-Duty, 48 in x 18 in, 84 in Overall Ht, 6 Shelves
In Stock
$536.00
/each
Earn 536 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Metal Shelving: Starter, Medium-Duty, 48 in x...
Item 1BHL3
$536.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1181 |
| Brand | HALLOWELL |
| Overall Width | 48 in |
| Duty Rating | Medium-Duty |
| Color | Gray |
| Shelf Style | Solid |
| Whole Unit Load Capacity | 2,250 lb |
| Load Capacity per Shelf | 375 lb |
| Overall Depth | 18 in |
| Shelf Configuration | Starter |
| Shelf Adjustment Increments | 1-1/2 in |
| Number of Shelves | 6 |
| Post Gauge | 14 ga |
| Shelving Gauge | 22 ga |
| Overall Height | 84 in |
| Post Construction | Bead, Angle |
| Mfr. Model # | 4711-18HG |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Metal Shelving, Gray, Powder Coated, Frame Material Steel, Load Capacity per Shelf 375 lb, Whole Unit Load Capacity 2,250 lb, Number of Shelves 6, Overall Depth 18 in, Overall Height 84 in, Overall Width 48 in, Post Construction Angle, Bead, Shelf Configuration Starter, Shelf Style Solid, Shelving Material Steel, Assembled Unassembled, Shelving Gauge 22 ga, Post Gauge 14 ga, Shelf Adjustment Increments 1 1/2 in, Number of Drawers 0, Duty Rating Medium-Duty