NEMA Magnetic Motor Starter, 24V DC
In Stock
$11,645.00
/each
Earn 11645 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SCHNEIDER ELECTRIC Product 19YK24
Item 19YK24
$11,645.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| NEMA Size | 4 |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 135 A |
| Number of Poles | 3 |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 45 A |
| Phase | Three |
| Reversing Capability | Reversing |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Starter Style | NEMA |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| Wire Termination Type | Box Lug |
| Current AC | 135 A |
| Auxiliary Contacts Included | 1NO |
| Mfr. Model # | T36FN23BDS |
| Country of Origin | Czech Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
NEMA Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 135 A, Minimum Overload Relay Current Setting 45 A, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC, Coil Voltage 24V DC, Horsepower @ Three Phase - 600V AC 100 hp, Horsepower @ Three Phase - 240V AC 50 hp, Horsepower @ Three Phase - 208V AC 40 hp