Cor Rad End Mill, 5/16", Carb, 0.0100" rad
In Stock
$55.00
/each
Earn 55 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MICRO 100 Cor Rad End Mill, 5/16", Carb, 0.0100" rad
Item 14T035
$55.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MICRO 100 |
| Number of Flutes | 2 |
| End Mill Application | Roughing/Finishing |
| Single End/Double End | Single |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Material - Machining | Carbide |
| Shank Dia. | 5/16 in |
| ISO Material Group | P, M |
| Material Application | Steel, Stainless Steel |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Corner Radius | 0.01 in |
| Milling Diameter | 0.3125 in, 5/16 in |
| Finish - Machining | Uncoated |
| Measurement System | Inch |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Length of Cut | 0.813 in, 13/16 in |
| Mfr. Model # | GEC-312-2-010 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.3125 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Straight, Inch, 0.01 in, 0.813 in, 2 1/2 in