Metal Shelving: Starter, Medium-Duty, 48 in x 18 in, 84 in Overall Ht, 11 Shelves
In Stock
$1,320.00
/each
Earn 1320 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Metal Shelving: Starter, Medium-Duty, 48 in x...
Item 14P341
$1,320.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1180 |
| Brand | HALLOWELL |
| Post Construction | Bead, Angle |
| Shelving Gauge | 22 ga |
| Whole Unit Load Capacity | 4,125 lb |
| Duty Rating | Medium-Duty |
| Shelf Configuration | Starter |
| Color | Gray |
| Number of Shelves | 11 |
| Overall Depth | 18 in |
| Overall Height | 84 in |
| Load Capacity per Shelf | 375 lb |
| Overall Width | 48 in |
| Mfr. Model # | 472C-18PL-AM |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Metal Shelving, Gray, Powder Coated, Frame Material Steel, Load Capacity per Shelf 375 lb, Whole Unit Load Capacity 4,125 lb, Number of Shelves 11, Overall Depth 18 in, Overall Height 84 in, Overall Width 48 in, Post Construction Angle, Bead, Shelf Configuration Starter, Shelf Style Solid, Shelving Material Steel, Assembled Unassembled, Shelving Gauge 22 ga, Post Gauge 14 ga, Shelf Adjustment Increments 1 1/2 in, Number of Drawers 0, Duty Rating Medium-Duty