Metal Shelving: Starter, Medium-Duty, 48 in x 24 in, 84 in Overall Ht, 11 Shelves
In Stock
$1,187.00
/each
Earn 1187 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Metal Shelving: Starter, Medium-Duty, 48 in x...
Item 14C785
$1,187.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1180 |
| Brand | HALLOWELL |
| Load Capacity per Shelf | 350 lb |
| Overall Width | 48 in |
| Post Construction | Bead, Angle |
| Post Gauge | 14 ga |
| Whole Unit Load Capacity | 3,850 lb |
| Number of Shelves | 11 |
| Shelf Configuration | Starter |
| Duty Rating | Medium-Duty |
| Overall Height | 84 in |
| Shelf Style | Solid |
| Shelving Gauge | 22 ga |
| Shelf Adjustment Increments | 1-1/2 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Color | Gray |
| Mfr. Model # | 471C-24PL-AM |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Metal Shelving, Gray, Powder Coated, Frame Material Steel, Load Capacity per Shelf 350 lb, Whole Unit Load Capacity 3,850 lb, Number of Shelves 11, Overall Depth 24 in, Overall Height 84 in, Overall Width 48 in, Post Construction Angle, Bead, Shelf Configuration Starter, Shelf Style Solid, Shelving Material Steel, Assembled Unassembled, Shelving Gauge 22 ga, Post Gauge 14 ga, Shelf Adjustment Increments 1 1/2 in, Number of Drawers 0, Duty Rating Medium-Duty