Metal Shelving: Starter, Medium-Duty, 48 in x 12 in, 84 in Overall Ht, 8 Shelves
In Stock
$729.50
/each
Earn 729 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Metal Shelving: Starter, Medium-Duty, 48 in x...
Item 14C757
$729.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1180 |
| Brand | HALLOWELL |
| Shelving Gauge | 22 ga |
| Shelf Configuration | Starter |
| Shelf Style | Solid |
| Duty Rating | Medium-Duty |
| Overall Depth | 12 in |
| Overall Width | 48 in |
| Whole Unit Load Capacity | 3,000 lb |
| Post Construction | Bead, Angle |
| Shelf Adjustment Increments | 1-1/2 in |
| Color | Gray |
| Post Gauge | 14 ga |
| Load Capacity per Shelf | 375 lb |
| Number of Shelves | 8 |
| Overall Height | 84 in |
| Mfr. Model # | 4713-12PL-AM |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Metal Shelving, Gray, Powder Coated, Frame Material Steel, Load Capacity per Shelf 375 lb, Whole Unit Load Capacity 3,000 lb, Number of Shelves 8, Overall Depth 12 in, Overall Height 84 in, Overall Width 48 in, Post Construction Angle, Bead, Shelf Configuration Starter, Shelf Style Solid, Shelving Material Antimicrobial Steel, Assembled Unassembled, Shelving Gauge 22 ga, Post Gauge 14 ga, Shelf Adjustment Increments 1 1/2 in, Number of Drawers 0, Duty Rating Medium-Duty