Metal Shelving: Starter, Medium-Duty, 36 in x 24 in, 84 in Overall Ht, 8 Shelves
In Stock
$739.50
/each
Earn 739 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Metal Shelving: Starter, Medium-Duty, 36 in x...
Item 14C755
$739.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1180 |
| Brand | HALLOWELL |
| Load Capacity per Shelf | 500 lb |
| Shelf Style | Solid |
| Post Construction | Bead, Angle |
| Shelving Gauge | 22 ga |
| Post Gauge | 14 ga |
| Shelf Adjustment Increments | 1-1/2 in |
| Duty Rating | Medium-Duty |
| Number of Shelves | 8 |
| Overall Width | 36 in |
| Whole Unit Load Capacity | 4,000 lb |
| Shelf Configuration | Starter |
| Color | Light Gray |
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Height | 84 in |
| Mfr. Model # | 4513-24PL-AM |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Metal Shelving, Light Gray, Powder Coated, Frame Material Steel, Load Capacity per Shelf 500 lb, Whole Unit Load Capacity 4,000 lb, Number of Shelves 8, Overall Depth 24 in, Overall Height 84 in, Overall Width 36 in, Post Construction Angle, Bead, Shelf Configuration Starter, Shelf Style Solid, Shelving Material Antimicrobial Steel, Assembled Unassembled, Shelving Gauge 22 ga, Post Gauge 14 ga, Shelf Adjustment Increments 1 1/2 in, Number of Drawers 0, Duty Rating Medium-Duty