Metal Shelving: Starter, Medium-Duty, 36 in x 18 in, 84 in Overall Ht, 8 Shelves
In Stock
$662.50
/each
Earn 662 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HALLOWELL Metal Shelving: Starter, Medium-Duty, 36 in x...
Item 14C753
$662.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1180 |
| Brand | HALLOWELL |
| Whole Unit Load Capacity | 4,000 lb |
| Duty Rating | Medium-Duty |
| Shelf Adjustment Increments | 1-1/2 in |
| Load Capacity per Shelf | 500 lb |
| Color | Gray |
| Shelving Gauge | 22 ga |
| Post Construction | Bead, Angle |
| Shelf Style | Solid |
| Post Gauge | 14 ga |
| Overall Width | 36 in |
| Overall Depth | 18 in |
| Overall Height | 84 in |
| Shelf Configuration | Starter |
| Number of Shelves | 8 |
| Mfr. Model # | 4513-18PL-AM |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Metal Shelving, Gray, Powder Coated, Frame Material Steel, Load Capacity per Shelf 500 lb, Whole Unit Load Capacity 4,000 lb, Number of Shelves 8, Overall Depth 18 in, Overall Height 84 in, Overall Width 36 in, Post Construction Angle, Bead, Shelf Configuration Starter, Shelf Style Solid, Shelving Material Antimicrobial Steel, Assembled Unassembled, Shelving Gauge 22 ga, Post Gauge 14 ga, Shelf Adjustment Increments 1 1/2 in, Number of Drawers 0, Duty Rating Medium-Duty