Spiral Point Tap: 1/2"-13 UNC, H3 / 2B-3B, 3 Flute, Plug Chamfer, TiN Coated High Speed Steel
In Stock
$29.85
/each
Earn 29 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Spiral Point Tap: 1/2"-13 UNC, H3 / 2B-3B, 3...
Item 396AG6
$29.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Material Application | Aluminum, Cast Iron |
| List Number | 105 |
| Shank Type | Square |
| Tap Application | Through Hole |
| Thread Major Diameter | 1/2 in |
| Finish/Coating | TiN |
| Material | High Speed Steel |
| Number of Flutes | 3 |
| Tap Chamfer | Plug |
| Drill Bit Size | 27/64 in |
| Flute Type | Spiral Point |
| Overall Length | 3-3/8 in |
| Thread Size | 1/2"-13 |
| Class of Fit | 2B-3B |
| Thread Length | 15/16 in |
| Thread Limit | H3 |
| Thread Standard | UNC |
| Thread Direction | Right Hand |
| Mfr. Model # | 1232405 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Spiral Point Tap, Thread Size 1/2 In.-13, UNC, Overall Length 3 3/8 in, High Speed Steel, TiN, Right Hand, Thread Length 15/16 in, Thread Limit H3, Class of Fit 2B-3B, Number of Flutes 3