Solid Shelf: Solid Shelf, 36 in x 24 in, Dry/Harsh/Wet, 4 Shelves, Split Sleeve, Silver
In Stock
$1,430.00
/each
Earn 1430 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
METRO Solid Shelf: Solid Shelf, 36 in x 24 in, Dry/...
Item 21Z611
$1,430.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | METRO |
| Overall Depth | 24 in |
| Overall Width | 36 in |
| Color | Silver |
| Overall Height | 1-1/2 in |
| Material | Stainless Steel, Aluminum |
| Shelf Style | Solid |
| Recommended Environments | Wet, Dry, Harsh |
| Load Capacity per Shelf | 800 lb |
| Mfr. Model # | 2436FS-4 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 56111906 |
Description
Solid Shelf, Solid Shelf Style, Split Sleeve Shelf Adjustment Type, Load Capacity per Shelf 800 lb, Lip Height 1/8 in, Lip Type Stationary, Overall Depth 24 in, Overall Height 1 1/2 in, Overall Width 36 in, 800 lb Load Capacity, (16) Pairs of Split Sleeves, Includes Mounting Hardware Yes, Silver, Aluminum, Stainless Steel, Number of Pieces 4, Dry, Harsh, Wet, NSF, Package Quantity 4