Pressure-Vacuum Relief Valve: 3/4 in NPT Inlet Connection Size, 5 psi Cracking Pressure - Max
In Stock
$188.25
/each
Earn 188 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
PARKER Pressure-Vacuum Relief Valve: 3/4 in NPT Inle...
Item 878F98
$188.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| Operating Temperature - Minimum | -40 Degrees F |
| Operating Pressure - Maximum | 30 psi |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Inlet Connection Size | 3/4 in NPT |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| California Prop 65 Cancer | Y |
| California Prop 65 Warning Short Message Compliancy | Y |
| Operating Temperature - Maximum | 250 Degrees F |
| Connection Gender | Male |
| Prop65_WarningMessage | Compliance_Prop65_Short_CancerandRepro |
| Freight Class Code | 18 |
| Manufacturer Part Number | PV-05-12MP |
| California Prop 65 Reproductive Harm | Y |
| Connection Type | NPT |
| Storage Protection Code | A |
| Cracking Pressure - Maximum | 5 psi |
| Ozone Depleting Substance | N |
| California Biodegradable Labeling Compliance | N |
| Connection Size | 3/4 in |
| Vacuum Maximum | 0.61 in Hg |
| Application | Hydraulic Tanks and Reservoirs |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Mfr. Model # | PV-05-12MP |
Description
Pressure-Vacuum Relief Valve