Wire Cantilever Shelf: 48 in x 12 in, 1 Shelves, Split Sleeve, 150 lb Load Capacity, Dry
In Stock
$83.40
/each
Earn 83 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
METRO Wire Cantilever Shelf: 48 in x 12 in, 1 Shelv...
Item 9RZV2
$83.40
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | METRO |
| Shelf Depth | 12 in |
| Load Capacity | 150 lb |
| NSF Approval | NSF Approved |
| Shelf Adjustment Type | Split Sleeve |
| Finish | Chrome |
| Number of Shelves | 1 |
| Color | Silver |
| Material | Steel |
| Shelf Width | 48 in |
| Includes | Split Sleeves |
| Mfr. Model # | 1248CSNC |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Wire Cantilever Shelf, Color Silver, Chrome Finish, Material Steel, Mounting Hardware Required Yes, Mounting Location Bottom, Middle; Top, Number of Shelves 1, Overall Depth 12 in, Overall Width 48 in, Shelf Adjustment Type Split Sleeve, Shelf Depth 12 in, Shelf Width 48 in, Load Capacity 150 lb, Lip Type Stationary, Lip Height 1 in, Includes Mounting Hardware Yes, Includes Split Sleeves, Yes NSF Certified, Dry