Utility Cart: 50 in x 26 in, 67 in Overall Ht, 4 Shelves, Antimicrobial/Corrosion-Resistant
In Stock
$1,399.00
/each
Earn 1399 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
METRO Utility Cart: 50 in x 26 in, 67 in Overall Ht...
Item 9RCT2
$1,399.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | METRO |
| Material | Polymer, Steel |
| Overall Height | 67 in |
| Whole Unit Load Capacity | 900 lb |
| Overall Width | 50 in |
| Load Capacity per Shelf | 225 lb |
| Number of Shelves | 4 |
| Shelf WxD | 48 in x 24 in |
| Caster Wheel/Configuration | (2) Swivel Casters with Brakes, (2) Swivel Casters |
| Overall Depth | 26 in |
| Mfr. Model # | Q556EG3 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 24101504 |
Description
Utility Cart, Overall Depth 26 in, Overall Height 67 in, Overall Width 50 in, Shelf Style Ventilated, Shelf Depth 24 in, Shelf Width 48 in, Shelving Configuration Standalone, Number of Shelves 4, Load Capacity per Shelf 225 lb, Whole Unit Load Capacity 900 lb, Caster Wheel/Configuration (2) Swivel Casters, (2) Swivel Casters with Brakes, Caster Wheel/Tread Material Polyurethane, Caster Wheel Diameter 5 in, Material Polymer, Steel, Finish Epoxy Coated, Color Blue, Assembled Unassembled