Pleated Air Filter, 14x18x2, MERV 8
In Stock
$9.80
/each
Earn 9 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Pleated Air Filter, 14x18x2, MERV 8
Item 9NDH8
$9.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Nominal Height | 14 in |
| Common Applications | General Use |
| Frame or Header Material | Beverage Board |
| Performance Rating | MERV 8 |
| Media Material | Synthetic |
| Nominal Width | 18 in |
| Air Flow @ 300 fpm | 525 cfm |
| Air Filter Capacity | High Capacity |
| Nominal Depth | 2 in |
| Mfr. Model # | 9NDH8 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Pleated Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 8, Nominal Filter Size 14x18x2, Filter Efficiency - Air Filters 40 Percent, Air Filter Capacity High Capacity, Media Material Synthetic, Frame or Header Material Beverage Board, Common Applications General Use, Media Color White, Media Area 7.7 sq ft, Pleats per Linear Foot 15, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 1.0 to 3.0 micron, Air Flow @ 300 fpm 525 cfm. Only shipped in quantities of 12.