Wire Cantilever Shelf: 42 in x 12 in, 1 Shelves, Split Sleeve, 150 lb Load Capacity, Dry
In Stock
$85.60
/each
Earn 85 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
METRO Wire Cantilever Shelf: 42 in x 12 in, 1 Shelv...
Item 9GG11
$85.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | METRO |
| NSF Approval | NSF Approved |
| Includes | Split Sleeves |
| Material | Steel |
| Shelf Depth | 12 in |
| Finish | Chrome |
| Shelf Adjustment Type | Split Sleeve |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Width | 42 in |
| Color | Silver |
| Load Capacity | 150 lb |
| Mfr. Model # | 1242CSNC |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Wire Cantilever Shelf, Color Silver, Chrome Finish, Material Steel, Mounting Hardware Required Yes, Mounting Location Bottom, Middle; Top, Number of Shelves 1, Overall Depth 12 in, Overall Width 42 in, Shelf Adjustment Type Split Sleeve, Shelf Depth 12 in, Shelf Width 42 in, Load Capacity 150 lb, Lip Type Stationary, Lip Height 1 in, Includes Mounting Hardware Yes, Includes Split Sleeves, Yes NSF Certified, Dry