Wire Cantilever Shelf: 36 in x 12 in, 1 Shelves, Split Sleeve, 150 lb Load Capacity, Dry
In Stock
$71.90
/each
Earn 71 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
METRO Wire Cantilever Shelf: 36 in x 12 in, 1 Shelv...
Item 9DUN6
$71.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | METRO |
| Includes | Split Sleeves |
| Load Capacity | 150 lb |
| Shelf Width | 36 in |
| Material | Steel |
| Shelf Depth | 12 in |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Adjustment Type | Split Sleeve |
| Finish | Chrome |
| Color | Silver |
| NSF Approval | NSF Approved |
| Mfr. Model # | 1236CSNC |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 24102004 |
Description
Wire Cantilever Shelf, Color Silver, Chrome Finish, Material Steel, Mounting Hardware Required Yes, Mounting Location Bottom, Middle; Top, Number of Shelves 1, Overall Depth 12 in, Overall Width 36 in, Shelf Adjustment Type Split Sleeve, Shelf Depth 12 in, Shelf Width 36 in, Load Capacity 150 lb, Lip Type Stationary, Lip Height 1 in, Includes Mounting Hardware Yes, Includes Split Sleeves, Yes NSF Certified, Dry