Wall Grid: 36 in x 1/2 in x 30 in, 250 lb Capacity, Steel, Green, Epoxy Coated
In Stock
$135.75
/each
Earn 135 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
METRO Wall Grid: 36 in x 1/2 in x 30 in, 250 lb Cap...
Item 8DY85
$135.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 1236 |
| Brand | METRO |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Finish | Epoxy Coated |
| Grid Opening Width | 3 in |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| Grid Opening HxW | 3 in x 3 in |
| Freight Class Code | 71 |
| Load Capacity | 250 lb |
| Compatible Brand and Series | Metro SmartWall |
| Includes Mounting Hardware | No |
| Overall Depth | 1/2 in |
| Overall Height | 30 in |
| Manufacturer Part Number | WG3036K3 |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Material | Steel |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Color | Green |
| Storage Protection Code | A |
| Overall WxDxH | 36 in x 1/2 in x 30 in |
| Overall Width | 36 in |
| Grid Opening Height | 3 in |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Mfr. Model # | WG3036K3 |
Description
Wall Grid, 1/2inx30inx36in, Green