Utility Cart: 62 in x 20 in, 67 in Overall Ht, 4 Shelves, Antimicrobial/Corrosion-Resistant
In Stock
$1,449.00
/each
Earn 1449 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
METRO Utility Cart: 62 in x 20 in, 67 in Overall Ht...
Item 8DJ78
$1,449.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | METRO |
| Load Capacity per Shelf | 225 lb |
| Material | Polymer, Steel |
| Overall Width | 62 in |
| Overall Depth | 20 in |
| Overall Height | 67 in |
| Whole Unit Load Capacity | 900 lb |
| Shelf WxD | 60 in x 18 in |
| Number of Shelves | 4 |
| Caster Wheel/Configuration | (2) Swivel Casters with Brakes, (2) Swivel Casters |
| Mfr. Model # | Q366EG3 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 24101504 |
Description
Utility Cart, Overall Depth 20 in, Overall Height 67 in, Overall Width 62 in, Shelf Style Ventilated, Shelf Depth 18 in, Shelf Width 60 in, Shelving Configuration Standalone, Number of Shelves 4, Load Capacity per Shelf 225 lb, Whole Unit Load Capacity 900 lb, Caster Wheel/Configuration (2) Swivel Casters, (2) Swivel Casters with Brakes, Caster Wheel/Tread Material Polyurethane, Caster Wheel Diameter 4 in, Material Polymer, Steel, Finish Epoxy Coated, Color Blue, Assembled Unassembled