Corner Radius End Mill: Carbide, 3 Flute, 1/8" Mill Dia, 3/8" LOC, 0.015" Rad, 1-1/2" OAL
In Stock
$35.75
/each
Earn 35 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, 3 Flute, 1/8...
Item 868RM4
$35.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Measurement System | Inch |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Type | Spiral |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Single End/Double End | Single |
| Helix Angle | 40 Degrees to 43 Degrees |
| Number of Flutes | 3 |
| Length of Cut | 3/8 in, 0.375 in |
| End Mill Application | Finishing |
| Material - Machining | Carbide |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Shank Dia. | 1/8 in |
| List Number | VGM3-AL |
| Overall Length | 1-1/2 in |
| Flute Spacing | Variable |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Milling Diameter | 1/8 in, 0.125 in |
| Corner Radius | 0.015 in |
| Finish - Machining | Uncoated |
| Material Application | Aluminum |
| ISO Material Group | N |
| Mfr. Model # | VGM3-0003 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.125 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.015 in, 0.375 in, 1 1/2 in