Portable Air Compressor: Synthetic, 8 gal, Twin Stack, 3 hp, 11.3 cfm @ 90 psi, 14.7
In Stock
$1,907.00
/each
Earn 1907 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Portable Air Compressor: Synthetic, 8 gal, Tw...
Item 828XM3
$1,907.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Weight | 175 lb |
| Input Voltage | 230V AC |
| Compressor Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Output Power | 3 hp |
| Air Tank Style | Twin Stack |
| Current Rating | 14.7 |
| Maximum Operating Pressure | 135 psi |
| Air Tank Size | 8 gal |
| Sound Level Range | Standard (75 dBA or more) |
| Free Air Flow Rate | 11.3 cfm |
| Mfr. Model # | SS3J3-WB |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Portable Air Compressor, Lubrication Type Synthetic, Air Tank Style Twin Stack, Output Power 3 hp, Free Air Flow Rate 11.3 cfm, Maximum Operating Pressure 135 psi, Air Tank Size 8 gal, Input Voltage 230V AC, Current Rating 14.7, Sound Level 78 dBA, Weight 175 lb, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 10.3 cfm @ 135 psi, Pump Type Reciprocating, Number of Stages 1, Motor Type ODP