Portable Air Compressor: Synthetic, 4 gal, Twin Stack, 2 hp, 4.3 cfm @ 90 psi, 15.0
In Stock
$878.00
/each
Earn 878 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Portable Air Compressor: Synthetic, 4 gal, Tw...
Item 828XM1
$878.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Free Air Flow Rate | 4.3 cfm |
| Weight | 77 lb |
| Input Voltage | 120V AC |
| Air Tank Style | Twin Stack |
| Maximum Operating Pressure | 135 psi |
| Output Power | 2 hp |
| Air Tank Size | 4 gal |
| Sound Level Range | Standard (75 dBA or more) |
| Compressor Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Current Rating | 15.0 |
| Mfr. Model # | P1IU-A9 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Portable Air Compressor, Lubrication Type Synthetic, Air Tank Style Twin Stack, Output Power 2 hp, Free Air Flow Rate 4.3 cfm, Maximum Operating Pressure 135 psi, Air Tank Size 4 gal, Input Voltage 120V AC, Current Rating 15.0, Sound Level 79 dBA, Weight 77 lb, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 3.2 cfm @ 135 psi, Pump Type Reciprocating, Number of Stages 1, Motor Type ODP