Enclosure: Polyester, 15 in x 9 in x 5 in, NEMA 4/4X, Solid Cover, Screw On, Smooth #4 Dairy
In Stock
$180.50
/each
Earn 180 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HAMMOND Enclosure: Polyester, 15 in x 9 in x 5 in, NE...
Item 825AC9
$180.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | HAMMOND |
| NEMA Enclosure Rating | 4, 4X |
| Nominal Height | 15 in |
| Cover Style | Solid |
| Cover Closure Type | Screw On |
| IP Rating | IP66 |
| Knockouts | Not Included |
| Finish | Smooth #4 Dairy |
| Closure Method | Screws |
| Nominal Width | 9 in |
| Enclosure Material | Polyester |
| Nominal Depth | 5 in |
| Mfr. Model # | 1590ZGRP243BK |
| Country of Origin | India (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Electrical Enclosures