Enclosure: Polyester, 14 in x 6 in x 4 in, NEMA 4/4X, Solid Cover, Screw On, Smooth #4 Dairy
In Stock
$122.40
/each
Earn 122 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HAMMOND Enclosure: Polyester, 14 in x 6 in x 4 in, NE...
Item 825AC2
$122.40
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | HAMMOND |
| Cover Style | Solid |
| Nominal Height | 14 in |
| NEMA Enclosure Rating | 4, 4X |
| Knockouts | Not Included |
| Cover Closure Type | Screw On |
| Finish | Smooth #4 Dairy |
| Enclosure Material | Polyester |
| Nominal Width | 6 in |
| Closure Method | Screws |
| IP Rating | IP66 |
| Nominal Depth | 4 in |
| Mfr. Model # | 1590ZGRP163BK |
| Country of Origin | India (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Electrical Enclosures