Enclosure: Polyester, 6 in x 2 in x 2 in, NEMA 4/4X, Solid Cover, Screw On
In Stock
$47.40
/each
Earn 47 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HAMMOND Enclosure: Polyester, 6 in x 2 in x 2 in, NEM...
Item 825A97
$47.40
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 276 |
| Brand | HAMMOND |
| Knockouts | Not Included |
| Nominal Depth | 2 in |
| Closure Method | Screws |
| IP Rating | IP66 |
| Finish | Smooth #4 Dairy |
| Nominal Height | 6 in |
| Cover Style | Solid |
| Enclosure Material | Polyester |
| Nominal Width | 2 in |
| NEMA Enclosure Rating | 4, 4X |
| Cover Closure Type | Screw On |
| Mfr. Model # | 1590ZGRP083 |
| Country of Origin | Hungary (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Electrical Enclosures