Enclosure: Die-Cast Aluminum, 8 in x 5 in x 2 in, NEMA 1/12/13/4/4X, Solid Cover, Screw On
In Stock
$35.10
/each
Earn 35 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HAMMOND Enclosure: Die-Cast Aluminum, 8 in x 5 in x 2...
Item 824ZL0
$35.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 277 |
| Brand | HAMMOND |
| IP Rating | IP66 |
| Enclosure Material | Die-Cast Aluminum |
| Knockouts | Not Included |
| Nominal Height | 8 in |
| Closure Method | Screws |
| Cover Style | Solid |
| Nominal Width | 5 in |
| NEMA Enclosure Rating | 13, 12, 1, 4, 4X |
| Nominal Depth | 2 in |
| Cover Closure Type | Screw On |
| Finish | Powder Coated |
| Mfr. Model # | 1550Z124 |
| Country of Origin | Taiwan (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Electrical Enclosures