Enclosure: Die-Cast Aluminum, 6 in x 3 in x 2 in, NEMA 1/12/13/4/4X, Solid Cover, Screw On
In Stock
$31.55
/each
Earn 31 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HAMMOND Enclosure: Die-Cast Aluminum, 6 in x 3 in x 2...
Item 824ZK2
$31.55
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | HAMMOND |
| IP Rating | IP66 |
| Nominal Width | 3 in |
| NEMA Enclosure Rating | 13, 12, 1, 4, 4X |
| Knockouts | Not Included |
| Nominal Height | 6 in |
| Finish | Powder Coated |
| Cover Style | Solid |
| Enclosure Material | Die-Cast Aluminum |
| Closure Method | Screws |
| Cover Closure Type | Screw On |
| Nominal Depth | 2 in |
| Mfr. Model # | 1550Z116 |
| Country of Origin | Taiwan (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Electrical Enclosures