Cordset: M12 Male Receptacle, L, 4 Pins, 1 m Wire Lead Lg, 1.5 sq mm Wire Size
In Stock
$122.60
/each
Earn 122 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MURRELEKTRONIK Cordset: M12 Male Receptacle, L, 4 Pins, 1 m...
Item 813EX3
$122.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MURRELEKTRONIK |
| Max. Amps | 12 A |
| Cable Length | 1 m |
| Cable Jacket Material | PUR |
| Connector Type | M12 |
| End 1 Number of Pins | 4 |
| Wire Size | 1.5 sq mm |
| IP Rating | IP66K, IP67, IP65, IP66 |
| Coding | L |
| Mfr. Model # | 7000-P4182-9440100 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Cordset, End 1 Gender Male, End 1 Thread Not Applicable, End 1 Number of Pins 4, End 1 Mounting Orientation Straight, End 1 Connection Type M12, End 2 Gender Not Applicable, End 2 Thread Not Applicable, End 2 Mounting Orientation Not Applicable, End 2 Number of Pins Not Applicable, End 2 Connection Type Bare Wire, Cable Length 1 m, Cable Jacket Material PUR, Max. Amps 12 A, Wire Size 1.5 sq mm, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature -13 Degrees F