Cordset: M12 Male Straight X (2) M12 Female Straight, 4 Pins, Yellow, PUR, 5 m Cable Lg
In Stock
$106.85
/each
Earn 106 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MURRELEKTRONIK Cordset: M12 Male Straight X (2) M12 Female S...
Item 813EF2
$106.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MURRELEKTRONIK |
| Maximum Operating Temperature | 176 Degrees F |
| End 1 Number of Pins | 4 |
| Cable Jacket Material | PUR |
| Wire Size | 0.34 sq mm |
| End 2 Mounting Orientation | Straight |
| End 2 Connection Type | (2) M12 |
| Max. Amps | 4 A |
| Cable Length | 5 m |
| End 1 Mounting Orientation | Straight |
| End 1 Connection Type | M12 |
| IP Rating | IP66K, IP67, IP65 |
| Cordset Type | Y-Distributor |
| End 2 Number of Pins | 3 |
| Cable Jacket Color | Yellow |
| Mfr. Model # | 7000-40701-0330500 |
| Country of Origin | Czech Republic (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Cordset, End 1 Gender Male, End 1 Thread Not Applicable, End 1 Number of Pins 4, End 1 Mounting Orientation Straight, End 1 Connection Type M12, End 2 Gender Female, End 2 Thread Not Applicable, End 2 Mounting Orientation Straight, End 2 Number of Pins 3, End 2 Connection Type (2) M12, Cable Length 5 m, Cable Jacket Color Yellow, Cable Jacket Material PUR, Max. Amps 4 A, Wire Size 0.34 sq mm, Maximum Operating Temperature 176 Degrees F, Minimum Operating Temperature -13 Degrees F