Cordset: M12 Male Straight X M8 Female Straight, TPE, Yellow, 2 m Cable Lg
In Stock
$56.85
/each
Earn 56 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MURRELEKTRONIK Cordset: M12 Male Straight X M8 Female Straig...
Item 812WL8
$56.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MURRELEKTRONIK |
| End 2 Connection Type | M8 |
| End 1 Connection Type | M12 |
| Connector Type | M8, M12 |
| End 1 Mounting Orientation | Straight |
| Max. Amps | 4 A |
| Cordset Type | Double-Ended |
| Max. Voltage | 50 V AC, 60 V DC |
| Maximum Operating Temperature | 185 Degrees F |
| Cable Length | 2 m |
| End 1 Number of Pins | 3 |
| Wire Jacket Material | TPE |
| End 2 Number of Pins | 3 |
| End 2 Mounting Orientation | Straight |
| Wire Size | 19 AWG/22 AWG |
| IP Rating | IP66K, IP67, IP65, IP66 |
| Cable Jacket Color | Yellow |
| Mfr. Model # | 7700-40561-U030200 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Cordset, End 1 Gender Male, End 1 Thread Not Applicable, End 1 Number of Pins 3, End 1 Mounting Orientation Straight, End 1 Connection Type M12, End 2 Gender Female, End 2 Thread Not Applicable, End 2 Mounting Orientation Straight, End 2 Number of Pins 3, End 2 Connection Type M8, Cable Length 2 m, Cable Jacket Color Yellow, Cable Jacket Material TPE, Max. Amps 4 A, Wire Size 19 AWG/22 AWG, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature -13 Degrees F