Cordset: M12 Male Right Angle X M12 Female Right Angle, 4 Pins, Yellow, TPE, 5 m Cable Lg
In Stock
$125.30
/each
Earn 125 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MURRELEKTRONIK Cordset: M12 Male Right Angle X M12 Female Ri...
Item 812WL2
$125.30
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MURRELEKTRONIK |
| Cable Jacket Material | TPE |
| Maximum Operating Temperature | 185 Degrees F |
| End 1 Mounting Orientation | Right Angle |
| Cable Jacket Color | Yellow |
| Cordset Type | Double-Ended |
| End 1 Number of Pins | 4 |
| IP Rating | IP66K, IP67, IP65 |
| Cable Length | 5 m |
| End 1 Connection Type | M12 |
| Wire Size | 18 AWG/19 AWG |
| End 2 Mounting Orientation | Right Angle |
| End 2 Connection Type | M12 |
| End 2 Number of Pins | 4 |
| Max. Amps | 4 A |
| Mfr. Model # | 7700-40261-1500500 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Cordset, End 1 Gender Male, End 1 Thread Not Applicable, End 1 Number of Pins 4, End 1 Mounting Orientation Right Angle, End 1 Connection Type M12, End 2 Gender Female, End 2 Thread Not Applicable, End 2 Mounting Orientation Right Angle, End 2 Number of Pins 4, End 2 Connection Type M12, Cable Length 5 m, Cable Jacket Color Yellow, Cable Jacket Material TPE, Max. Amps 4 A, Wire Size 18 AWG/19 AWG, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature -13 Degrees F