Cordset: M12 Male Right Angle X M12 Female Right Angle, 5 Pins, Yellow, TPE, 10 m Cable Lg
In Stock
$464.00
/each
Earn 464 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MURRELEKTRONIK Cordset: M12 Male Right Angle X M12 Female Ri...
Item 812TU6
$464.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MURRELEKTRONIK |
| Cordset Type | Double-Ended |
| Cable Length | 10 m |
| Cable Jacket Color | Yellow |
| Wire Size | 16 AWG |
| Max. Amps | 12 A |
| Cable Jacket Material | TPE |
| Maximum Operating Temperature | 194 Degrees F |
| End 2 Number of Pins | 5 |
| End 2 Connection Type | M12 |
| End 1 Mounting Orientation | Right Angle |
| IP Rating | IP66K, IP67, IP65, IP66 |
| End 1 Connection Type | M12 |
| End 2 Mounting Orientation | Right Angle |
| End 1 Number of Pins | 5 |
| Mfr. Model # | 7700-P4271-U0D1000 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Cordset, End 1 Gender Male, End 1 Thread Not Applicable, End 1 Number of Pins 5, End 1 Mounting Orientation Right Angle, End 1 Connection Type M12, End 2 Gender Female, End 2 Thread Not Applicable, End 2 Mounting Orientation Right Angle, End 2 Number of Pins 5, End 2 Connection Type M12, Cable Length 10 m, Cable Jacket Color Yellow, Cable Jacket Material TPE, Max. Amps 12 A, Wire Size 16 AWG, Maximum Operating Temperature 194 Degrees F, Minimum Operating Temperature -4 Degrees F