Cordset: M12 Male Right Angle X M12 Female Straight, 5 Pins, Yellow, TPE, 10 m Cable Lg
In Stock
$459.25
/each
Earn 459 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MURRELEKTRONIK Cordset: M12 Male Right Angle X M12 Female St...
Item 812TU3
$459.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MURRELEKTRONIK |
| End 1 Connection Type | M12 |
| Cable Jacket Color | Yellow |
| Cable Length | 10 m |
| Connector Type | M12 |
| End 1 Number of Pins | 5 |
| End 2 Number of Pins | 5 |
| End 1 Mounting Orientation | Right Angle |
| IP Rating | IP66K, IP67, IP65, IP66 |
| Cable Jacket Material | TPE |
| Max. Amps | 12 A |
| Wire Size | 16 AWG |
| End 2 Connection Type | M12 |
| End 2 Mounting Orientation | Straight |
| Maximum Operating Temperature | 194 Degrees F |
| Cordset Type | Double-Ended |
| Mfr. Model # | 7700-P4261-U0D1000 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Cordset, End 1 Gender Male, End 1 Thread Not Applicable, End 1 Number of Pins 5, End 1 Mounting Orientation Right Angle, End 1 Connection Type M12, End 2 Gender Female, End 2 Thread Not Applicable, End 2 Mounting Orientation Straight, End 2 Number of Pins 5, End 2 Connection Type M12, Cable Length 10 m, Cable Jacket Color Yellow, Cable Jacket Material TPE, Max. Amps 12 A, Wire Size 16 AWG, Maximum Operating Temperature 194 Degrees F, Minimum Operating Temperature -4 Degrees F