Cordset: M12 Male Straight X M12 Female Right Angle, 5 Pins, Yellow, TPE, 10 m Cable Lg
In Stock
$459.50
/each
Earn 459 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MURRELEKTRONIK Cordset: M12 Male Straight X M12 Female Right...
Item 812TU0
$459.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MURRELEKTRONIK |
| Cable Jacket Material | TPE |
| IP Rating | IP66K, IP67, IP65, IP66 |
| Max. Amps | 12 A |
| Cable Jacket Color | Yellow |
| Cable Length | 10 m |
| End 1 Connection Type | M12 |
| End 2 Number of Pins | 5 |
| End 2 Mounting Orientation | Right Angle |
| Maximum Operating Temperature | 194 Degrees F |
| Wire Size | 16 AWG |
| Cordset Type | Double-Ended |
| End 1 Mounting Orientation | Straight |
| End 2 Connection Type | M12 |
| End 1 Number of Pins | 5 |
| Mfr. Model # | 7700-P4251-U0D1000 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Cordset, End 1 Gender Male, End 1 Thread Not Applicable, End 1 Number of Pins 5, End 1 Mounting Orientation Straight, End 1 Connection Type M12, End 2 Gender Female, End 2 Thread Not Applicable, End 2 Mounting Orientation Right Angle, End 2 Number of Pins 5, End 2 Connection Type M12, Cable Length 10 m, Cable Jacket Color Yellow, Cable Jacket Material TPE, Max. Amps 12 A, Wire Size 16 AWG, Maximum Operating Temperature 194 Degrees F, Minimum Operating Temperature -4 Degrees F