Cordset: M12 Male Straight X M12 Female Straight, 5 Pins, Yellow, TPE, 3 m Cable Lg
In Stock
$280.25
/each
Earn 280 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MURRELEKTRONIK Cordset: M12 Male Straight X M12 Female Strai...
Item 812TT5
$280.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MURRELEKTRONIK |
| Connector Type | M12 |
| End 2 Mounting Orientation | Straight |
| End 1 Connection Type | M12 |
| Cable Length | 3 m |
| Max. Amps | 12 A |
| End 2 Connection Type | M12 |
| IP Rating | IP66K, IP67, IP65, IP66 |
| Maximum Operating Temperature | 194 Degrees F |
| Cable Jacket Material | TPE |
| Cordset Type | Double-Ended |
| End 1 Mounting Orientation | Straight |
| End 1 Number of Pins | 5 |
| End 2 Number of Pins | 5 |
| Cable Jacket Color | Yellow |
| Wire Size | 14 AWG |
| Mfr. Model # | 7700-P4241-U0P0300 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Cordset, End 1 Gender Male, End 1 Thread Not Applicable, End 1 Number of Pins 5, End 1 Mounting Orientation Straight, End 1 Connection Type M12, End 2 Gender Female, End 2 Thread Not Applicable, End 2 Mounting Orientation Straight, End 2 Number of Pins 5, End 2 Connection Type M12, Cable Length 3 m, Cable Jacket Color Yellow, Cable Jacket Material TPE, Max. Amps 12 A, Wire Size 14 AWG, Maximum Operating Temperature 194 Degrees F, Minimum Operating Temperature -4 Degrees F