Cordset: M12 Male Straight X M12 Female Straight, 5 Pins, Yellow, TPE, 10 m Cable Lg
In Stock
$437.00
/each
Earn 437 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MURRELEKTRONIK Cordset: M12 Male Straight X M12 Female Strai...
Item 812TT4
$437.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MURRELEKTRONIK |
| Connector Type | M12 |
| IP Rating | IP66K, IP67, IP65, IP66 |
| End 2 Number of Pins | 5 |
| End 1 Mounting Orientation | Straight |
| Cordset Type | Double-Ended |
| End 1 Number of Pins | 5 |
| End 2 Connection Type | M12 |
| End 1 Connection Type | M12 |
| End 2 Mounting Orientation | Straight |
| Max. Amps | 12 A |
| Cable Length | 10 m |
| Cable Jacket Material | TPE |
| Maximum Operating Temperature | 194 Degrees F |
| Cable Jacket Color | Yellow |
| Wire Size | 16 AWG |
| Mfr. Model # | 7700-P4241-U0D1000 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Cordset, End 1 Gender Male, End 1 Thread Not Applicable, End 1 Number of Pins 5, End 1 Mounting Orientation Straight, End 1 Connection Type M12, End 2 Gender Female, End 2 Thread Not Applicable, End 2 Mounting Orientation Straight, End 2 Number of Pins 5, End 2 Connection Type M12, Cable Length 10 m, Cable Jacket Color Yellow, Cable Jacket Material TPE, Max. Amps 12 A, Wire Size 16 AWG, Maximum Operating Temperature 194 Degrees F, Minimum Operating Temperature -4 Degrees F