Cordset: M12 Male Right Angle X M12 Female Straight, 4 Pins, Yellow, TPE, 10 m Cable Lg
In Stock
$372.75
/each
Earn 372 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MURRELEKTRONIK Cordset: M12 Male Right Angle X M12 Female St...
Item 812TP3
$372.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MURRELEKTRONIK |
| Cable Jacket Material | TPE |
| End 1 Connection Type | M12 |
| End 2 Number of Pins | 4 |
| Cable Length | 10 m |
| End 1 Number of Pins | 4 |
| IP Rating | IP66K, IP67, IP65, IP66 |
| End 2 Mounting Orientation | Straight |
| Wire Size | 16 AWG |
| Cable Jacket Color | Yellow |
| Connector Type | M12 |
| Max. Amps | 12 A |
| Maximum Operating Temperature | 194 Degrees F |
| Cordset Type | Double-Ended |
| End 1 Mounting Orientation | Right Angle |
| End 2 Connection Type | M12 |
| Mfr. Model # | 7700-P4161-U0C1000 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Cordset, End 1 Gender Male, End 1 Thread Not Applicable, End 1 Number of Pins 4, End 1 Mounting Orientation Right Angle, End 1 Connection Type M12, End 2 Gender Female, End 2 Thread Not Applicable, End 2 Mounting Orientation Straight, End 2 Number of Pins 4, End 2 Connection Type M12, Cable Length 10 m, Cable Jacket Color Yellow, Cable Jacket Material TPE, Max. Amps 12 A, Wire Size 16 AWG, Maximum Operating Temperature 194 Degrees F, Minimum Operating Temperature -4 Degrees F