Cordset: M12 Male Straight X M12 Female Right Angle, 4 Pins, Yellow, TPE, 10 m Cable Lg
In Stock
$367.75
/each
Earn 367 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MURRELEKTRONIK Cordset: M12 Male Straight X M12 Female Right...
Item 812TP0
$367.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MURRELEKTRONIK |
| Cable Jacket Material | TPE |
| Max. Amps | 12 A |
| Cordset Type | Double-Ended |
| End 2 Mounting Orientation | Right Angle |
| End 2 Number of Pins | 4 |
| End 1 Connection Type | M12 |
| End 2 Connection Type | M12 |
| Maximum Operating Temperature | 194 Degrees F |
| Cable Length | 10 m |
| End 1 Number of Pins | 4 |
| End 1 Mounting Orientation | Straight |
| Wire Size | 16 AWG |
| Cable Jacket Color | Yellow |
| IP Rating | IP66K, IP67, IP65, IP66 |
| Mfr. Model # | 7700-P4151-U0C1000 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Cordset, End 1 Gender Male, End 1 Thread Not Applicable, End 1 Number of Pins 4, End 1 Mounting Orientation Straight, End 1 Connection Type M12, End 2 Gender Female, End 2 Thread Not Applicable, End 2 Mounting Orientation Right Angle, End 2 Number of Pins 4, End 2 Connection Type M12, Cable Length 10 m, Cable Jacket Color Yellow, Cable Jacket Material TPE, Max. Amps 12 A, Wire Size 16 AWG, Maximum Operating Temperature 194 Degrees F, Minimum Operating Temperature -4 Degrees F