Cordset: M12 Male Straight X M12 Female Straight, 4 Pins, Yellow, TPE, 10 m Cable Lg
In Stock
$502.00
/each
Earn 502 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MURRELEKTRONIK Cordset: M12 Male Straight X M12 Female Strai...
Item 812TN7
$502.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MURRELEKTRONIK |
| Cable Jacket Material | TPE |
| End 1 Number of Pins | 4 |
| End 2 Connection Type | M12 |
| Cable Jacket Color | Yellow |
| Maximum Operating Temperature | 194 Degrees F |
| Max. Amps | 12 A |
| End 2 Mounting Orientation | Straight |
| Cordset Type | Double-Ended |
| Cable Length | 10 m |
| Wire Size | 14 AWG |
| Connector Type | M12 |
| End 2 Number of Pins | 4 |
| IP Rating | IP66K, IP67, IP65, IP66 |
| End 1 Mounting Orientation | Straight |
| End 1 Connection Type | M12 |
| Mfr. Model # | 7700-P4141-U0N1000 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Cordset, End 1 Gender Male, End 1 Thread Not Applicable, End 1 Number of Pins 4, End 1 Mounting Orientation Straight, End 1 Connection Type M12, End 2 Gender Female, End 2 Thread Not Applicable, End 2 Mounting Orientation Straight, End 2 Number of Pins 4, End 2 Connection Type M12, Cable Length 10 m, Cable Jacket Color Yellow, Cable Jacket Material TPE, Max. Amps 12 A, Wire Size 14 AWG, Maximum Operating Temperature 194 Degrees F, Minimum Operating Temperature -4 Degrees F