Cordset: M12 Male Straight X M12 Female Straight, 4 Pins, Yellow, TPE, 10 m Cable Lg
In Stock
$387.50
/each
Earn 387 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MURRELEKTRONIK Cordset: M12 Male Straight X M12 Female Strai...
Item 812TN4
$387.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MURRELEKTRONIK |
| Connector Type | M12 |
| End 1 Connection Type | M12 |
| End 2 Connection Type | M12 |
| End 2 Number of Pins | 4 |
| Cable Length | 10 m |
| Wire Size | 16 AWG |
| End 2 Mounting Orientation | Straight |
| Cable Jacket Material | TPE |
| IP Rating | IP66K, IP67, IP65, IP66 |
| Cordset Type | Double-Ended |
| Cable Jacket Color | Yellow |
| Maximum Operating Temperature | 194 Degrees F |
| Max. Amps | 12 A |
| End 1 Number of Pins | 4 |
| End 1 Mounting Orientation | Straight |
| Mfr. Model # | 7700-P4141-U0C1000 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Cordset, End 1 Gender Male, End 1 Thread Not Applicable, End 1 Number of Pins 4, End 1 Mounting Orientation Straight, End 1 Connection Type M12, End 2 Gender Female, End 2 Thread Not Applicable, End 2 Mounting Orientation Straight, End 2 Number of Pins 4, End 2 Connection Type M12, Cable Length 10 m, Cable Jacket Color Yellow, Cable Jacket Material TPE, Max. Amps 12 A, Wire Size 16 AWG, Maximum Operating Temperature 194 Degrees F, Minimum Operating Temperature -4 Degrees F