Cordset: M12 Male Straight X M12 Female Straight, 8 Pins, Blue, TPE-S, 5 m Cable Lg
In Stock
$182.75
/each
Earn 182 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MURRELEKTRONIK Cordset: M12 Male Straight X M12 Female Strai...
Item 812TL6
$182.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MURRELEKTRONIK |
| End 1 Connection Type | M12 |
| End 2 Number of Pins | 8 |
| End 1 Mounting Orientation | Straight |
| Cable Jacket Color | Blue |
| End 2 Connection Type | M12 |
| Wire Size | 0.25 sq mm |
| Cable Length | 5 m |
| End 2 Mounting Orientation | Straight |
| Maximum Operating Temperature | 185 Degrees F |
| End 1 Number of Pins | 8 |
| Cable Jacket Material | TPE-S |
| IP Rating | IP66K, IP67, IP68, IP65, IP66, IP69K |
| Cordset Type | Double-Ended |
| Max. Amps | 4 A |
| Connector Type | M12 |
| Mfr. Model # | 7024-48001-3120500 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Cordset, End 1 Gender Male, End 1 Thread Not Applicable, End 1 Number of Pins 8, End 1 Mounting Orientation Straight, End 1 Connection Type M12, End 2 Gender Female, End 2 Thread Not Applicable, End 2 Mounting Orientation Straight, End 2 Number of Pins 8, End 2 Connection Type M12, Cable Length 5 m, Cable Jacket Color Blue, Cable Jacket Material TPE-S, Max. Amps 4 A, Wire Size 0.25 sq mm, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature -13 Degrees F