Cordset: M12 Male Straight X M12 Female Straight, 6 Pins, Pastel Blue, TPE-S, 1 m Cable Lg
In Stock
$176.50
/each
Earn 176 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MURRELEKTRONIK Cordset: M12 Male Straight X M12 Female Strai...
Item 812TL2
$176.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MURRELEKTRONIK |
| Cordset Type | Double-Ended |
| Cable Jacket Material | TPE-S |
| End 2 Mounting Orientation | Straight |
| Cable Length | 1 m |
| Wire Size | 20 AWG/24 AWG |
| End 2 Connection Type | M12 |
| End 2 Number of Pins | 6 |
| Cable Jacket Color | Pastel Blue |
| Connector Type | M12 |
| End 1 Connection Type | M12 |
| Maximum Operating Temperature | 221 Degrees F |
| End 1 Number of Pins | 6 |
| End 1 Mounting Orientation | Straight |
| IP Rating | IP68, IP65, IP69K |
| Max. Amps | 4 A |
| Mfr. Model # | 7024-46041-5230100 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Cordset, End 1 Gender Male, End 1 Thread Not Applicable, End 1 Number of Pins 6, End 1 Mounting Orientation Straight, End 1 Connection Type M12, End 2 Gender Female, End 2 Thread Not Applicable, End 2 Mounting Orientation Straight, End 2 Number of Pins 6, End 2 Connection Type M12, Cable Length 1 m, Cable Jacket Color Pastel Blue, Cable Jacket Material TPE-S, Max. Amps 4 A, Wire Size 20 AWG/24 AWG, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F