Cordset: M12 Male Straight X M12 Female Right Angle, 4 Pins, Gray, PUR, 3 m Cable Lg
In Stock
$71.35
/each
Earn 71 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MURRELEKTRONIK Cordset: M12 Male Straight X M12 Female Right...
Item 812T76
$71.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MURRELEKTRONIK |
| End 2 Mounting Orientation | Right Angle |
| End 1 Number of Pins | 4 |
| Maximum Operating Temperature | 185 Degrees F |
| Cable Jacket Material | PUR |
| Max. Amps | 4 A |
| IP Rating | IP66K, IP67, IP65 |
| Cable Jacket Color | Gray |
| End 1 Connection Type | M12 |
| End 1 Mounting Orientation | Straight |
| End 2 Number of Pins | 4 |
| Cable Length | 3 m |
| Wire Size | 22 AWG |
| End 2 Connection Type | M12 |
| Cordset Type | Double-Ended |
| Mfr. Model # | 7000-40121-2340300 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Cordset, End 1 Gender Male, End 1 Thread Not Applicable, End 1 Number of Pins 4, End 1 Mounting Orientation Straight, End 1 Connection Type M12, End 2 Gender Female, End 2 Thread Not Applicable, End 2 Mounting Orientation Right Angle, End 2 Number of Pins 4, End 2 Connection Type M12, Cable Length 3 m, Cable Jacket Color Gray, Cable Jacket Material PUR, Max. Amps 4 A, Wire Size 22 AWG, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature -13 Degrees F