Cordset: M12 Male – Front Mounting Receptacle, A, 12 Pins, 2 m Wire Lead Lg
In Stock
$176.25
/each
Earn 176 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MURRELEKTRONIK Cordset: M12 Male – Front Mounting Receptacle...
Item 812T09
$176.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MURRELEKTRONIK |
| IP Rating | IP66K, IP67, IP65, IP66 |
| Max. Amps | 1.5 A |
| Cable Length | 2 m |
| End 1 Number of Pins | 12 |
| Connector Type | M12 |
| Cordset Type | Front Mounting |
| Cable Jacket Material | TPE |
| Coding | A |
| Wire Size | 0.25 sq mm |
| Mfr. Model # | 7000-19165-9240200 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 0 |
Description
Cordset, End 1 Gender Male, End 1 Thread Not Applicable, End 1 Number of Pins 12, End 1 Mounting Orientation Front-Mounting, End 1 Connection Type M12, End 2 Gender Not Applicable, End 2 Thread Not Applicable, End 2 Mounting Orientation Not Applicable, End 2 Number of Pins Not Applicable, End 2 Connection Type Bare Wire, Cable Length 2 m, Cable Jacket Material TPE, Max. Amps 1.5 A, Wire Size 0.25 sq mm, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature -13 Degrees F